Chirurgia stomatologiczna | zakres pracy chirurga stomatologa

leczenie kanałowe

Większość z pacjentów odwiedzających gabinety dentystyczne nie jest świadoma faktu, że istnieją różnice pomiędzy stomatologiem, a chirurgiem stomatologicznym. Powszechnie wiadomo, że obszarem działań dentysty są zęby. Do stomatologa udajemy się w chwili, kiedy odczuwamy ból zęba lub też pragniemy skontrolować stan uzębienia. Niemniej jednak w przypadku innych dolegliwości, takich jak np. ropień zlokalizowany w okolicach dziąsła czy też przetoki, pomóc nam może jedynie chirurg stomatolog. Chirurg stomatologiczny jest specjalistą w dziedzinie diagnostyki i leczenia operacyjnego  jamy ustnej. Wykonuje szereg zabiegów chirurgicznych związanych nie tylko z usuwaniem zębów ale również pozwalających na odtworzenie utraconej tkanki kostnej.

Kiedy konieczna jest pomoc chirurga stomatologicznego

Pomoc ze strony chirurga szczękowego konieczna jest w momencie, gdy należy przeprowadzić skomplikowaną ekstrakcję zęba. Do takich należą usunięcie zębów mądrości, zęba zatrzymanego czy też niewyrżniętego. Innym typem zabiegu jaki wykonuje tego typu specjalista jest wszczepienie implantów zębowych. Wymaga ona nacięcia dziąseł oraz nawiercenia tkanki kostnej. Ponadto lekarz ten prowadzi zabiegi endodontyczne, kiretaż, hemisekcję oraz zabiegi specjalistyczne, takie jak m.in. podnoszenie zatoki szczękowej czy pokrycie recesji korzeni. Chirurg zajmuje się również przygotowaniem pacjenta do leczenia protetycznego i implantologicznego. Wszczepianie implantów nierzadko wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych zabiegów takich jak regeneracja tkanki kostnej czy sinus lift (podniesienia dna zatoki szczękowej). Do chirurga szczękowego należy udać się również w podejrzeniu stanów nowotworowych i przednowotorowych w obrębie jamy ustnej, kości twarzoczaszki oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

Specjalistyczna diagnostyka

Chirurg stomatolog musi sięgać po specjalistyczne sposoby diagnostyczne. Należą do nich te z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej.  Są to: zdjęcia rentgenowskie zewnątrzustne (zębowe, zgryzowe, zgryzowo-skrzydłowe, pan tomograficzne) oraz zewnątrzustne (zatok obocznych nosa). Ponadto diagnostyka uzupełniana jest dokładnymi badaniami: tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym, badaniem USG i sialografią.