Implanty zębowe: Opole | najpopularniejsze rodzaje protez

kobieta zastanawia się

Jednym z priorytetów współczesnej medycyny stomatologicznej jest zachowanie naturalnego zęba. Z tego też powodu zabieg ekstrakcji przeprowadzany jest wyłącznie w skrajnych przypadkach. Strata zęba dla wielu pacjentów jest bardzo dużym przeżyciem. Na szczęście w dzisiejszych czasach wypełnienie luki w uzębieniu nie jest zbyt problematyczne, a dzięki szerokiemu wyborowi dostępnych opcji uzupełnienie może być w pełni dostosowane do indywidualnych oczekiwań i potrzeb pacjenta.

W przypadku protetyki rozwiązaniami, które cieszą się największą popularnością, są protezy ruchome, mosty albo wstawiane na stałe tytanowe implanty zębowe. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto zapoznać się ze wszystkimi typami uzupełnień protetycznych.

Proteza ruchoma i most

Jest to najmniej inwazyjne rozwiązanie polegające na przygotowaniu protezy, do której przymocowane będzie wypełnienie danego ubytku. Jest to rozwiązanie zazwyczaj polecane w przypadkach braku kilku zębów albo całkowitym bezzębiu. Decydując się na protezę, powinniśmy mieć świadomość tego, że jest to tylko wyjście wyłącznie czasowe, ponieważ co kilka lat powinno się wymieniać protezę na nową.

Most jest rodzajem protezy stałej, dzięki której możemy na stałe uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Metoda ta polega na wykorzystaniu stałych zębów pacjenta do odbudowy wypełnienia poprzez oparcie na nich koron stanowiących podstawę do zamontowania specjalnych mostów, na którym osadza się wypełnienie. Zdarza się jednak, że ten sposób uzupełnienia jest krytykowany ze względu na to, że wymaga spiłowania zębów, które staną się filarami do oparcia mostu.

Implanty zębowe

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się implanty zębowe. Metoda ta polega na wszczepieniu w kość tytanowej śruby, która stanowi podstawę do odbudowy usuniętego zęba. Choć dość kosztowne, rozwiązanie to doceniane jest nie tylko za trwałość (dobrze wszczepione implanty mogą służyć przez wiele lat), ale także za to, że zapobiegają zanikowi kości, jaki jest naturalnym następstwem utraty zęba.