Problemy z zębami mądrości | gdy konieczne jest usunięcie zębów

Przyczyny ekstrakcji zęba

Nazwą zęby mądrości zwyczajowo określamy trzecie zęby trzonowe i człowieka. Każdy z nas posiada cztery takie zęby – po każdej stronie w szczęce i w żuchwie. Okres ich rozwoju jest bardzo różny, ale przypada najczęściej na czas między 17 a 21 rokiem życia, choć zdarza się również, że ich wzrost może trwać nawet do 40. Niestety ósemki są najbardziej narażone na próchnicę. Wynika to zarówno ze względu na trudny dostęp do nich szczoteczki do zębów, jak i zalegania resztek pokarmów w ich okolicach. Ponadto często zdarza się, że ponieważ pojawiają się one jako ostatnie, często nie ma na nie miejsca w szczęce. W takim wypadku konieczne jest usunięcie zębów.

W jakich przypadkach usuwa się ósemki

Ekstrakcja, czyli usuwanie zęba to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest w  gabinecie stomatologicznym. Jak zostało wspomniane powyżej ekstrakcja zębów mądrości bardzo często wiąże się z sytuacją, w której nie ma miejsca na kolejne zęby w jamie ustnej. W takim wypadku pojawia się nieprawidłowy wzrost – ząb nie może przebić się przez dziąsło, rośnie w sposób nieprawidłowy lub uciska sąsiadujące zęby. Wszystko to powoduje poważne problemy, od wad zgryzu poczynając. Poza tym ząb uwięziony w dziąśle powoduje obrzęki, a nawet stany zapalne błony śluzowej.

Jak przebiega zabieg usunięcia zębów mądrości

Prawidłowo przeprowadzony zabieg usunięcia ósemki trwa około 30-45 minut. Przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Przed każdą ekstrakcją lekarz powinien zlecić wykonanie zdjęcia RTG, aby dokładnie ocenić stan zęba, nim dojdzie do jego usunięcia. Podczas chirurgicznego usuwania zębów wielu lekarzy korzysta z mikroskopów, aby mieć jak najdokładniejszy ogląd zęba. Ranka pozostała po ekstrakcji zostaje oczyszczona i w razie potrzeby zszyta. Kilka dni po zabiegu zaleca się stosowanie zimnych okładów, zmniejszających opuchliznę. Kiedy pacjent zaczyna odczuwać duży dyskomfort czy ból warto stosować środki przeciwbólowe.