Endoncja, czyli leczenie kanałowe | przyczyny zapalenia miazgi

leczenie kanałowe

Endodncja jest to metoda terapii nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, które najczęściej jest powikłaniem nieleczonej próchnicy. Powierzchowne ubytki można uleczyć przez tradycyjne borowanie i plombowanie. Zdarza się jednak, że nieleczona próchnica zajmuje nie tylko tkanki twarde zęba, ale dociera również do żywej tkanki, co prowadzi do poważnych zniszczeń. W takim wypadku endodoncja jest jedynym sposobem, aby uratować zęba przed całkowitym obumarciem i koniecznością jego usunięcia.

Przyczyny i objawy zapalenia miazgi

Jak zostało wspomniane zapalenie miazgi jest jednostką chorobową, będącą powikłaniem po nieleczonej próchnicy. W przypadku próchnicy twarde tkanki zębowe są atakowane przez bakteryjną chorobę zakaźną. Z czasem następuje demineralizacja struktury zęba. Bakterie obecne w jamie ustnej przyczyniają się do rozkładu cukrów i produkcji kwasów organicznych. W efekcie powstaje próchnica. Bakterie, które ją wywołują niszczą twarde tkanki zęba, drążąc w kierunku komory zęba, gdzie zlokalizowana jest miazga. Ich oddziaływanie oraz produkty przemiany materii, uszkadzają miazgę wywołując zapalenie miazgi zęba. Istnieją dwa etapu zapalenia: początkowy i późniejszy. Etap początkowy jest odwracalny. W takim wypadku ból występuje po raz pierwszy i trwa nie dłużej niż 3 dni. Zapalenie późniejsze jest nieodwracalne – ból występował wcześniej i powraca po pewnym czasie.

Leczenie kanałowe

Metodą leczenia zapaleni miazgi jest leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu wnętrza chorego zęba z bakterii oraz martwych i obumierających tkanek miazgi. Następnie dentysta dezynfekuje kanały korzeniowe, po czym wypełnia je odpowiednio przeznaczonym do tego materiałem.  Po leczeniu kanałowym ząb staje się martwy, ponieważ stomatolog usuwa z niego wszelkie tkanki odpowiedzialne za ukrwienie i unerwienie. Dzięki temu choroba zostaje zatrzymana, a ząb może służyć przez następne lata.