Leczenie kanałowe w Opolu | jak przebiega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe: czy rzeczywiście jest się czego bać?

„Leczenie kanałowe” to zwrot, który od zawsze wywoływał ciarki na plecach pacjentów. Wiele osób kojarzy leczenie kanałowe z bolesnymi i nieprzyjemnymi doświadczeniami. Dzisiaj, dzięki znacznemu postępowi w stomatologii, zabiegi endodontyczne wykonuje się sprawnie i praktycznie bezboleśnie, dlatego też nie powinniśmy bać się leczenia kanałowego.

W jakich sytuacjach stosuje się leczenie kanałowe?

Aby dobrze zrozumieć poszczególne etapy leczenia endodontycznego, na wstępie powinniśmy wyjaśnić, w jakich sytuacjach jest ono stosowane. Tą metodą leczy się zęby, w których miazdze, czyli mocno unerwionej tkance, pojawia się ostry, bolesny stan zapalny. Pojawienie się zapalenia najczęściej jest skutkiem nieleczonej lub leczonej nieprawidłowo próchnicy. Leczenie kanałowe bardzo często wykorzystuje się również w przypadku jeśli ząb uległ uszkodzeniu w postaci złamania albo ukruszenia.

Jak przebiega leczenie kanałowe?                                                    

O tym, czy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego, decyduje stomatolog na podstawie badania oraz zdjęcia RTG, które jest także nieocenioną pomocą przy określeniu długości oraz kształtu kanałów w leczonym zębie. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg leczenia kanałowego rozpoczyna się usunięciem z zęba próchnicy, o ile to właśnie ona jest przyczyną zabiegu. Kolejnym krokiem jest delikatne otworzenie i oczyszczenie kanałów zęba ze znajdującej się w nich miazgi oraz przepłukanie ich odpowiednimi środkami bakteriobójczymi. Następnie oczyszczony kanał wypełniany jest specjalnymi preparatami, które szczelnie go wypełniają, co ma zapobiegać przedostaniu się bakterii do kanału.

W dzisiejszej endodoncji wykorzystuje się wyłącznie nowoczesne narzędzia, które pozwalają stomatologowi na precyzyjne opracowanie kanałów znajdujących się w leczonym zębie. Do ich czyszczenia stosuje się specjalne narzędzia wykonane ze stopu niklu oraz tytanu, które minimalizują ryzyko przeniesienia bakterii do wnętrza zęba. Coraz częściej podczas zabiegu kanały opracowywane przy pomocy mikroskopu, co pozwala na zachowanie dokładne wyczyszczenie kanału.

Nowoczesne wyposażenie gabinetów stomatologicznych oraz coraz lepsza jakość wypełnień pozwalają nie tylko na skuteczniejsze oraz sprawniejsze leczenie endodontyczne (w niektórych przypadkach leczenie zęba można skrócić do jednej wizyty, ale także są praktycznie bezbolesne, co zmniejsza uczucie dyskomfortu podczas zabiegu.