Metody wybielania zębów | współczesna stomatologia estetyczna

Metody wybielania zębów

Niewiele osób ma idealnie białe zęby. Przebarwienia spowodowane są często paleniem papierosów, piciem kawy czy czerwonego wina. Przebarwienia mogą być również skutkiem zażywania antybiotyków. Dodatkowo na kolor zębów wpływa zła higiena jamy ustnej. Na niestarannie umytych zębach odkłada się płytka nazębna. Jeżeli nie jest usuwana regularnie twardnieje i tworzy się kamień i osad nazębny. W ten sposób zmienia się kolor naszych zębów. Pacjent nie jest w stanie usunąć złogów kamienia nazębnego domowymi metodami, dlatego pierwszym krokiem po piękny uśmiech powinna być zawsze profesjonalna higienizacja jamy ustnej. Dopiero później można przystąpić do wybielania. W gabinecie stomatologicznym wybielanie przeprowadzane jest kilkoma metodami.

Profesjonalne wybielanie zębów – metoda nakładkowa i naświetlanie

Jedną z popularnych metod profesjonalnego  wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Istota jej działania opiera się na korzystaniu ze specjalnych szyn dopasowanych do kształtu zębów pacjenta. Szyna wypełniana jest środkiem wybielającym, najczęściej jest to nadtlenek karbamidu. Szynę taką zakłada się na całą noc, przez okres jednego do dwóch tygodni.

Drugą metodą jest naświetlanie. Można je przeprowadzić tylko i wyłącznie w gabinecie dentystycznym. Stomatolog rozpoczyna zabieg od zabezpieczenia dziąseł płynnym koferdamem a następnie nakłada żel wybielający. W dalszej części zabiegu zęby są naświetlane specjalnym światłem które, aktywuje cząsteczki żelu. Przez około 45 minut utleniają powierzchnie szkliwa, poprawiając tym samym kolor zębów.

Wybielanie martwych zębów

Zęby leczone kanałowo z czasem ciemnieją, ale je również można wybielić. Najpierw lekarz otwiera ząb i sprawdza, czy był starannie przeleczony kanałowo. Aby uchronić przed bólem, do wnętrza zęba wprowadza uszczelniający preparat. Następnie wkłada środek wybielający i przykrywa opatrunkiem. Po tygodniu kontroluje się postępy, w zależności od stopnia wybielenia zęba lekarz decyduje czy należy powtórzyć procedurę wybielania. Gdy wszystko jest w porządku ząb zostaje zaplombowany.