Leczenie stomatologiczne w Opolu | uważaj na paradontozę

Nie lekceważ paradontozy!

Zapalenie przyzębia, czyli paradontoza, to druga, zaraz po próchnicy, najczęstsza choroba, na jaką zapadają dorośli Polacy. Nie powinniśmy lekceważyć tego schorzenia, ponieważ nieleczona paradontoza może doprowadzić nawet do utraty zębów. Niestety w bardzo dużej liczbie przypadków paradontoza wciąż jest diagnozowana zbyt późno albo jej objawy są ignorowane. Warto jednak uświadomić sobie jedno – odpowiednio wcześniej zdiagnozowana oraz prawidłowo leczona paradontoza jest wyleczalna.

Objawy paradontozy

Przeciwdziałaniu paradontozie nie pomaga także często spotykane przekonanie, że jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Prawdą jest, że niektóre czynniki genetyczne sprzyjają rozwojowi paradontozy, jednak najczęstszą przyczyną powstawania oraz rozwoju chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Głównym powodem paradontozy jest zazwyczaj utrzymujący się przez dłuższy czas stan zapalenia wywoływanego przez bakterie, które osadzają się w miejscach, w jakich zetknięcia się dziąseł z zębami. Jeśli powstały w ten sposób osad nie jest dokładnie i regularnie usuwany, przekształca się w kamień nazębny, który, uciskając tkankę miękką dziąseł, prowadzi do jej „cofania się”, czyli stopniowego odsłaniania szyjek zębowych i zmniejszenia stabilności zębów.

W pierwszym stadium objawy paradontozy są zwykle niezauważalne. Natomiast do symptomów, które powinny nas zaniepokoić oraz zmotywować do wizyty w gabinecie stomatologicznym, zaliczamy m.in. krwawienie z dziąseł oraz chwianie się zębów. Oprócz tego do najczęstszych objawów parodontozy zalicza się również zaczerwienienia i obrzęk dziąseł, a także nadwrażliwość na wysokie lub niskie temperatury oraz nieprzyjemny zapach z ust, a w skrajnych wypadkach pojawienie się ropnej wydzieliny.

Leczenie paradontozy

Najważniejszą rzeczą jest wczesne zdiagnozowanie choroby, dlatego też jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinieneś nie zwlekać i udać się na konsultację do gabinetu stomatologicznego. Jeśli stadium paradontozy nie jest bardzo zaawansowane, bardzo często wystarczy zabieg usunięcia złogów oraz prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej. Bardzo istotna jest również właściwa dieta, w której dostarczymy organizmowi więcej witamin, i ograniczymy spożywanie używek. W bardziej zaawansowanych stadiach paradontozy specjaliści, przy pomocy odpowiednio dobranych zabiegów dentystycznych, w tym także chirurgii stomatologicznej, dążą do tego, aby ocalić jak największą liczbę naszych zębów.

W leczeniu paradontozy bardzo istotną rzeczą jest zapobieganie powstawaniu kamienia, który prowadzi do cofania dziąseł. Dlatego też szczególną uwagę zwracajmy na prawidłową higienę jamy ustnej.