Co zrobić żeby dziecko nie bało się wizyty u stomatologa?

dziecko

Pierwsza wizyta u dentysty powinna wiązać się z pozytywnymi doświadczeniami. Żeby to osiągnąć, dziecko należy dobrze przygotować. Z gabinetem dentystycznym wypada zapoznać się jak najwcześniej. Pierwsza wizyta nie może wiązać się z bólem ani żadnymi nieprzyjemnymi doświadczeniami, dlatego dość popularne są wizyty zapoznawcze, podczas których nasza pociecha zaznajamia się z dentystą, gabinetem i urządzeniami wykorzystywanymi w codziennej pracy stomatologa. To rodzaj wycieczki, która stworzy w głowie dziecka obraz gabinetu jako miejsca ciekawego oraz wartego poznawania i odwiedzania. Na wizytę adaptacyjną zapraszamy do naszego gabinetu dentystycznego w Opolu, w który dentyści profesjonalnie zajmują się leczeniem małych pacjentów.

Potraktuj wizytę u dentysty jak zabawę

Jeżeli sytuacja jest nagła i dziecko nie odbyło wizyty zapoznawczej wcześniej, a konieczna będzie naprawa zepsutego zęba, to przed odwiedzeniem lekarza dobrze w domu z pokoju zabaw zrobić mały gabinet dentystyczny i przy pomocy patyczka i lampki wyleczyć chore ząbki wszystkim pluszakom. Pomocne mogą okazać się zabawy ze słomką, przez którą delikatnie dmucha się w zęby dziecka, imitując działanie przyrządów dentystycznych. Warto też wspólnie liczy ząbki i cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania. W razie konieczności powinno się skorzystać ze wsparcia książeczek dla dzieci, które opracowane są specjalnie z myślą o takich sytuacjach. Wizyta u dentysty ma być przez dziecko kojarzona z czymś atrakcyjnym, stanowić źródło poznawania świata i dobrze, jeśli emocje jej towarzyszące przypominają, np. te podczas wycieczki do zoo.

Tylko pozytywne nastawienie i chwalenie dziecka na wszystkich etapach wizyty u dentysty za dobre zachowanie może oszczędzić dziecku psychicznego urazu. Przed wizytą warto też uprzedzić dentystę o zachowaniach dziecka tak, by ten był przygotowany na małego pacjenta. Borowanie niestety może wiązać się z bólem, dlatego niektórzy dentyści preferują, by dziecko było trzymane przez rodziców na kolanach. W bardzo trudnych przypadkach dostępne są łagodne wziewne znieczulenia przy wykorzystaniu tlenku azotu, które na czas niezbędnych zabiegów uspakajają malucha.