Jak poradzić sobie z brakiem w uzębieniu | mosty protetyczne

Braki w uzębieniu

Ząb naturalny zbudowany jest z korony oraz korzenia. Koroną nazywamy część zęba, która widoczna jest w ustach i to właśnie od niej w dużym stopniu zależy estetyka naszego uśmiechu. Jeżeli ząb naturalny ulega zniszczeniu w takim stopniu, że ma możliwości standardowej odbudowy, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie korony. Natomiast jeśli ząb musi zostać usunięty, należy rozważyć założenie mostu. Mosty protetyczne służą do odbudowy częściowych braków w uzębieniu. Stanowią one doskonałą alternatywę dla protez ruchomych, ponieważ dają znacznie większy komfort. Mosty pozwalają odbudować brakujące zęby wykorzystując pozostałe zęby własne pacjentów.

Wskazania do użycia mostów protetycznych

Warto podkreślić, że uzupełnienie braków w uzębieniu jest bardzo ważne, nie tylko z powodów estetycznych, ale i zdrowotnych. Luki mogą doprowadzić do przemieszczenia się zębów, zaniku kości szczęki i przedwczesnego starczego wyglądu twarzy. Odbudowa braków uzębienia za pomocą mostów protetycznych staje się możliwa, kiedy pacjent posiada własne zęby. Pozwalają one przywrócenie estetycznego kształtu, koloru, symetrii łuków zębowych, a także funkcji życia. Warto podkreślić, że są indywidualnie planowane dla pacjenta, z uwzględnieniem warunków, panujących w jamie ustnej. Mosty protetyczne zbudowane są z dwóch elementów – filarów i przęsła. Filary to dwie lub więcej koron zębowych, które są mocowane odpowiednio na oszlifowanych zębach własnych pacjenta. Z kolei przęsła to korony zębowe połączone z filarami, które mają zostać wstawione w miejsce brakujących zębów.

Jak zakładane są mosty zębowe

Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia stan korzeni zębowych oraz otaczających je kości. Warunkiem założenia mostu jest dobra jakość i właściwe położenie zębów filarowych. Podczas drugiej wizyty stomatolog szlifuje zęby filarowe i wykonuje ich dokładny wycisk oraz wycisk zębów przeciwstawnych – dzięki temu lekarz ma pewność, że most będzie pasował do zgryzu. Wybiera również kolor mostu, tak aby był zgodny z kolorem pozostałych zębów. Pod koniec wizyty stomatolog zakłada tymczasowe korony lub mosty w celu zabezpieczenia oszlifowanych zębów. Podczas trzeciej wizyty lekarz sprawdza czy most ma odpowiedni kolor i kształt, a następnie go cementuje.