Ubytki w uzębieniu | wszczepianie tytanowych implantów zębowych

Ubytki w uzębieniu

Częściowa utrata zębów czy nawet całkowite bezzębie są dosyć powszechnym problemem spowodowanym przez nieleczoną próchnicę, choroby czy wiek. W stomatologii istniej kilka metod, które umożliwiają odbudowę uzębienia. Jednakże najnowocześniejszym i jednocześnie najtrwalszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu zębowego. Zabieg wszczepienia implantów można przeprowadzić u większości osób, i których nie występują bezwzględne przeciwwskazania. Tracąc zęba warto pamiętać, że ma to wpływ nie tylko na zęby sąsiadujące czy przeciwstawne. Krak zębów prowadzi często do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowrgo oraz nawet zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku i szyi. Ubytki w uzębieniu zmieniają również układ ust i wygląd policzków, a to ze względu na fakt, że organizm próbuje zamknąć powstałe luki poprzez przesuwanie i wysuwanie zębów.

Czym jest implant zębowy

Implant zęba to nic innego jak sztuczny zamiennik korzenia. Współczesne implanty są zbudowane ze stopów tytanu i mają kształt zbliżony do walca o porowatej, gwintowanej powierzchni. Zadaniem wszczepionego implantu jest jego trwałe połączenie z kością zwane osteointegracją oraz przenoszenie sił życia bezpośrednio na kość. Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów. Pierwsza wizyta u lekarza jest zazwyczaj konsultacją. Lekarz zbiera ogólny wywiad, sprawdza stan uzębienia i ocenia możliwości odbudowy braków zębów za pomocą implantów. Badaniem niezbędnym w leczeniu jest RTG pan tomograficzne. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po około dwóch tygodniach od zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, natomiast protetykę – korony, mosty, protezy – na implancie wykonuje się od 2 do 6 miesięcy od założeniu implantu.

O czym pamiętać po zabiegu

Po wszczepieniu implantów niezbędne jest stosowanie zimnych okładów bezpośrednio w miejscu jego wstawienia. Miejsce chłodzimy przez 5-10 minut po czym robimy 5 minut przerwy. Dzięki temu unikniemy dużego obrzęku. Należy pamiętać o stosowaniu przepisywanych przez lekarza stomatologa środków przeciwbólowych oraz przestrzegać zasad zaleconej antybiotykoterapii. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu zalecane jest także unikanie gorących pokarmów. Warto również przejść na kilkudniową dietę półpłynną.