Dla pacjenta

Opryszczka a wizyta u dentysty

„Mam na dzisiaj umówioną wizytę ale wyskoczyła mi opryszczka czy mogę przyjść na wizytę?”

To często zadawane pytanie przez Pacjentów.

Niestety opryszczka jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów stomatologicznych. Jest to niebezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla dentysty lub higienistki stomatologicznej.

Dlaczego opryszczka może być niebezpieczna dla zdrowia?
Istnieje ryzyko, że podczas zabiegu stomatologicznego może dojść do rozprzestrzeniania się bolesnych zmian na całą powierzchnię ust lub do przeniesienia wirusa w okolice nosa czy oka.
Dlatego pamiętajmy żeby nawet długo oczekiwaną wizytę przełożyć do czasu całkowitego wyleczenia opryszczki.

opryszczka

Higienizacja jamy ustnej

Profesjonalna higienizacja to pierwszy krok do poprawy zdrowia i estetyki jamy ustnej.

Na czym polega profesjonalna higienizacja?

To zabiegi z dziedziny profilaktyki stomatologicznej polegające na usunięciu wszelkich złogów nazębnych czyli kamienia nazębnego, ciemnego osadu i resztek pokarmowych zalegających na zębach.

Profesjonalna higiena jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym to przede wszystkim skaling (usuwanie kamienia), piaskowanie (usuwanie osadu nazębnego), polerowanie powierzchni zębów, fluoryzacja (wzmocnienie szkliwa) oraz instruktaż higieny jamy ustnej (czyli dobór odpowiednich akcesoriów do domowej pielęgnacji).

Co może powodować zalegający na zębach kamień?

– nieprzyjemny zapach z ust

– krwawienie dziąseł

– nieestetyczny wygląd zębów

– ubytki próchnicowe

– choroby przyzębia (paradontoza – rozchwianie zębów)

Czy profesjonalne oczyszczanie z kamienia nazębnego jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak! Każdy z etapów higienizacji jest bezpieczny i bardzo potrzebny!

Pacjent nie jest w stanie domowymi sposobami usunąć twardej płytki bakteryjnej, która jest siedliskiem bakterii. Zaleca się, aby przeprowadzać profesjonalne czyszczenie zębów przynajmniej raz na 6 miesięcy. Taki zabieg w gabinecie wykonuje higienistka stomatologiczna.

Efekt czyszczenia jest widoczny od razu, a powierzchnie zębów pozbawione kamienia nazębnego są gładkie i lśniące.

page-1

LECZENIE BIAŁYCH PLAMEK NA ZĘBACH - ICON

page

Podczas jednej wizyty bez borowania i bez znieczulania możliwe jest usunięcie białych plam ze szkliwa.

Jak to możliwe?

Oferujemy innowacyjną metodę leczenia ICON.  Pozwala ona na usunięcie białych plamek z powierzchni zęba oraz zahamowanie rozwoju próchnicy początkowej.

Infiltrant czyli bardzo płyna żywica, przenika do próchnicy szkliwa dzięki siłom kapilarnym i blokuje drogi dyfuzji do próchnicy kwasom kariogennym, zamykając początkową próchnicę w trudno dostępnych obszarach proksymalnych i powierzchniach gładkich zębów.

Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy. Icon, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa.

Licówki porcelanowe

pagell

pagekkkkk

Licówki to doskonały sposób na szybką poprawę estetyki uśmiechu.

Są to cienkie płatki ceramiki, które nakleja się na przednią powierzchnię zębów. To właśnie dzięki licówkom można poprawiać  kształt i kolor zębów oraz zamknąć diastemy, korygować ustawienie w łuku i pokryć trwałe przebarwienia.

Przed wykonaniem licówek zęby zostały wybielone lampą Beyond.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny a ingerencja w naturalne tkanki zęba bardzo mała.

W naszym gabinecie licówki wykonuje lek. dent. Marta Kozłowska

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia.

Co to takiego?

Skąd się biorą i jak można im zapobiegać?

Niewątpliwie najczęstszą przyczyną ubytków zębowych jest próchnica. Jednak w wielu przypadkach do utraty twardych tkanek zęba przyczyniają się procesy niezwiązane z chorobą próchnicy. Inaczej mówiąc, nie każdy ubytek, to ubytek próchnicowy.

 Jednym z nich jest abrazja –  czyli ścieranie twardych tkanek zęba poprzez działanie mechanicznych czynników zewnętrznych.

Takie ubytki zlokalizowane są w okolicy przyszyjkowej na powierzchni wargowej i policzkowej zęba i swoim kształtem przypominają klin. Abrazja często powoduje obniżanie się linii dziąsła co może prowadzić do pojawienia się nadwrażliwości oraz nieestetycznego wyglądu zębów.

W jaki sposób pojawiają się takie ubytki?

 Nieodpowiednia technika mycia zębów jest najczęstszą przyczyną abrazji. Zaliczamy do niej:

– Używanie zbyt dużej siły przy szczotkowaniu (mocne dociskanie szczoteczki)

– szorowanie zębów (ruchy poziome)

– używanie szczoteczki z twardym lub średnio-twardym włosiem

– stosowanie past z wysokim czynnikiem ścieralności RDA

– oraz parafunkcje i zaburzenia zwarcia

Jeśli Pacjent zaobserwuje u siebie takie ubytki powinien zgłosić się na konsultację stomatologiczną. Aby zapobiegać takim ubytkom czasami  wystarczy zmienić technikę szczotkowania, dobrać odpowiednią pastę i szczoteczkę do zębów.

Leczenie ubytków abrazyjny polega na opracowaniu wiertłem powierzchni zęba oraz odbudowę materiałem kompozytowym (podobnie jak w przypadku leczenia próchnicy).

 

Palenie papierosów a jama ustna

Palenie papierosów ma szkodliwe działanie na cały nasz organizm. W dymie papierosowym znajduje się wiele trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Mimo wszystko wśród nas jest wciąż wiele palaczy nałogowych.

pal

Przypomnijmy jak niekorzystnie wpływa to na stan zdrowia w samej jamie ustnej:

  • Palenie sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego oraz powoduje powstawanie czarnego osadu na zębach
  • Zwiększa ryzyko powstawania choroby przyzębia
  • Powoduje nieprzyjemny zapach z ust
  • Dym tytoniowy powoduje powikłania i utrudnione gojenie się ran po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej
  • Wysuszenie błony śluzowej (większa podatność na mikrourazy)
  • Dolegliwości ze strony języka: uczucie pieczenia, nadmiernej suchości, a nawet ból.
  • Obniżenie odczuć smakowych spowodowane przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej
  • Powstawanie nowotworów 

Płyn do płukania jamy ustnej

Istnieje wiele rodzajów płukanek do ust. Można podzielić je na takie, które stosuje się profilaktycznie aby dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej. Są również płukanki specjalistyczne, które stosujemy okresowo w konkretnym momencie leczenia np. po zabiegu chirurgicznym czy skalingu. Wyróżnia się również płyny: wspomagające leczenie nadwrażliwość zębów, dla osób noszących aparaty ortodontyczne czy na suchość jamy ustnej. Płukankę należy dobierać zgodnie z potrzebami zdrowotnymi, stosować się do zaleceń producenta lub wskazań dentysty lub higienistki stomatologicznej.

Pamiętajmy, że nawet najlepszy płyn nie zastąpi prawidłowego szczotkowania i nitkowania a jest on jedynie uzupełnieniem właściwej higieny jamy ustnej.

pj

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Tradycyjna szczoteczka jest w stanie oczyścić jedynie 60% powierzchni zęba. Dlatego tak ważne jest używanie dodatkowych produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Zaliczamy do nich:

nici dentystyczne

flossery

szczoteczki międzyzębowe (interdentalne)

wykałaczki dentystyczne

irygator stomatologiczny

Dlaczego warto nitkować zęby ?

Używanie nici dentystycznej pozwala na dokładne i bezpieczne oczyszczenie przestrzeni  międzyzębowych. Niestety sama szczoteczka do zębów (również elektryczna) nie jest w stanie doczyścić tych trudno dostępnych miejsc.

W przestrzeniach międzyzębowych bardzo często zalegają resztki pokarmów oraz płytka bakteryjna, która może powodować próchnicę, stan zapalny dziąseł oraz nieświeży oddech.

Aby temu zapobiec zaleca się codzienne używanie nici dentystycznych.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nici dentystycznych. Są to nici woskowane, w postaci taśmy, nici pęczniejące, nasączone fluorem, miętą, chloheksydyną, nici typu Superfloss (używanie przy aparatach ortodontycznych i mostach protetycznych) oraz flossery (czyli nici z wygodnym uchwytem). 

nd

Co to jest FLOSSER ?

page

 

FLOSSER co to takiego? Do czego służy?

Flosser jest to nitka dentystyczna umieszczona na specjalnym uchwycie, dzięki któremu nitkowanie jest o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Flosser to produkt do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Regularne nitkowanie tych trudno dostępnych miejsc zapobiega rozwojowi bakterii będących przyczyną próchnicy i chorób dziąseł.

Jeden Flosser wystarcza na jednorazowe wyczyszczenie wszystkich przestrzeni międzyzębowych.

Nie zapominaj o języku!

Nie zapominaj o języku !!

Myjesz zęby przynajmniej 2 razy dziennie, czyścisz przestrzenie międzyzębowe i używasz płukanki do ust?  Wydaje się, że kompleksowo dbasz o higienę jamy ustnej, a jednak niezupełnie …

Ważną kwestią jest także czyszczenie języka. Jest to prosta i szybka czynność, a jednak najczęściej o niej zapominamy!

Do tego celu najczęściej służy zwykła szczoteczka do zębów. Wystarczy odwrócić ją na drugą stronę  (większość szczoteczek wyposażona jest w specjalne wypustki czyszczące język). Należy pocierać nią powierzchnię języka od tyłu do przodu usuwając w ten sposób zanieczyszczenia.

Inną metodą, coraz bardziej powszechną, jest skrobaczka do języka. Dzięki niej możemy wyczyścić cała powierzchnię języka. Podobnie jak w przypadku szczoteczki, wykonujemy ruchy pionowe. Zazwyczaj zajmuje to kilka sekund i pomaga dokładnie usunąć osad z języka.

Uwaga! Pamiętajmy o tym, że zbyt dalekie włożenie skrobaczki lub szczoteczki może się skończyć odruchem wymiotnym. 

skro

 

skrob

Badanie stomatologiczne

Badanie stomatologiczne to bardzo istotna część profilaktyki stomatologicznej. Oprócz codziennej higieny jamy ustnej należy pamiętać o regularny wizytach w gabinecie stomatologicznym.
Badanie kontrolne należy wykonać co 6 miesięcy.
Podczas takiej wizyty lekarz dentysta zbada stan Twoich zębów i dziąseł oraz sprawdzi czy nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany.
Badania stomatologiczne dają możliwość wczesnego wykrycia próchnicy i zapobiegania długotrwałego i bolesnego leczenia.

badanie k

Podczas szczotkowania zębów krwawią mi dziąsła. Co z tym zrobić?

Jest to często zadawane pytanie przez Pacjentów. Zwykle przyczyną krwawienia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i obecność kamienia nazębnego. Niedokładne szczotkowanie zębów lub jego brak powoduje odkładanie się płytki bakteryjnej a to jest przyczyną zapalenia dziąseł.
Co zrobić?
Przede wszystkim rozpocząć od zmiany szczoteczki na miękką (z miękkim włosiem), zmienić technikę szczotkowania (nie szorować tylko „wymiatać”) i pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
Nie można zrezygnować ze szczotkowania zębów a używanie tylko płukanek do ust nie rozwiąże problemu! Najważniejsze jest mechaniczne oczyszczanie wszystkich 5 powierzchni zęba. Czasami nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z zapaleniem dziąseł. Może to świadczyć o obecności kamienienia nazębnego nad- i poddziąsłowego.
Jest to odpowiedni moment aby udać się do dentysty na wizytę kontrolną
Nie należy lekceważyć krwawiących dziąseł bo może to doprowadzić do dużo poważniejszy problemów. Nie leczone zapalnie dziąseł prowadzi do zapalenie przyzębia czyli parodontozy. Krwawiące dziąsła mogą też być spowodowanie chorobami ogólnoustrojowymi np. cukrzyca, choroby krwi, czasami obniżona odporność czy stres lub zmiany hormonalne np. podczas ciąży.

stan zapalny dziąsła

ZDJĘCIE PANTOMOGRAFICZNE

Często zdarza się, że Pacjent przed planowanym leczeniem, dostaje skierowanie od swojego stomatologa na wykonanie zdjęcia pantomoraficznego.

Zdjęcie pantograficzne

 

 

 

 

 

 

 Dlaczego?

Zdjęcie pantomogaficzne zwane również panoramicznym to zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów, również tych których nie widać w jamie ustnej. Pantomogram służy do ogólnej oceny stanu zdrowia zębów (próchnica, jakość obecnych wypełnień, stan przyzębia, jakość leczenia kanałowego).Takie specjalistyczne zdjęcie jest bardzo pomocne w planowanym leczeniu ortodontycznym, protetycznym, chirurgicznym i implantologicznym. Badanie RTG pozwala na wykrycie ognisk zapalnych nie dających żadnych objawów, ukrytych pozostałości zębów np. korzeń zęba po nieudanej ekstrakcji, złamania żuchwy, oraz torbieli a nawet nowotworów.  

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie wymaga od Pacjent specjalnego przygotowania. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonania pantomogramu jest ciąża. 

Stomatologiczna tomografia komputerowa

Nasz doktor przed zabiegiem implantacji analizuje tomografię komputerową Pacjenta.

Dlaczego?

Tomografia komputerowa to nic innego jak badanie radiologiczne, dzięki któremu uzyskujemy trójwymiarowy obraz badanych struktur kostnych. Inaczej mówiąc, dzięki precyzyjnemu obrazowaniu tomografii komputerowej otrzymujemy obraz 3D naszej żuchwy i szczęki. Lekarz dentysta dysponując takim badaniem może prawidłowo zaplanować nawet najbardziej skomplikowane zabiegi.

Tomografia komputerowa jest niezwykle ważnym narzędziem pracy przy planowaniu zabiegu implantacji. Trójwymiarowe wizualizacje dają możliwości zdobycia większej wiedzy na temat kształtu, grubości i twardości tkanki kostnej. Chirurg może bezpiecznie zaplanować cały zabieg, a następnie przenieść trójwymiarową pozycję implantu zębowego do ust Pacjenta, przy pomocy specjalnego szablonu. Dzięki temu zabieg implantacji jest bardziej przewidywalny, bezpieczniejszy przez co zmniejsza się ryzyko powikłań. Stomatologiczna tomografia komputerowa to skuteczna diagnoza Pacjenta przed zabiegiem implantologicznym oraz chirurgicznym.

tom2m

tomm

Higiena jamy ustnej niemowlaka

dddf

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u niemowląt?

O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy zacząć dbać już od pierwszego miesiąca życia.
Nie są potrzebne do tego specjalistyczne akcesoria, wystarczy czysty, zwilżony przegotowaną wodą lub rumiankiem gazik. Taki gazik nawijamy na palec (najlepiej wskazujący ?) i delikatnie przecieramy dziąsła, policzki i język niemowlaka.
Czynność powtarzamy codziennie wieczorem. To wyrobi zdrowe nawyki i przygotuje malucha na wprowadzenie szczoteczki kiedy pojawią się zęby.
Na początku może nie być łatwo, ale z czasem dziecko będzie chętniej współpracować.

Most Adhezyjny

0222page

Most adhezyjny to stałe i tymczasowe rozwiązanie protetyczne stosowane np. w trakcie leczenia implantologicznego lub ortodontycznego. Taki rodzaj mostu stosuje się zazwyczaj przy odtwarzaniu braków pojedynczych zębów. Taka konstrukcja jest osadzona na stałe (przyklejona do sąsiadujących zębów) i wykonana jest z materiału kompozytowego i włókna szklanego. Most jest  bezinwazyjny (czyli bez konieczności szlifowania zębów), estetyczny i jego wykonanie jest bezbolesne. Most adhezyjny można wykonać w laboratorium  protetycznym lub bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym (tak jak na załączonym zdjęciu).

Implanty dentystyczne

ikl

Implanty Dentystyczne

Współczesna stomatologia ułatwia posiadanie zdrowych i zadbanych zębów. To ważne, ponieważ piękny uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia. Co jednak możemy zrobić w sytuacji jeśli z jakiegoś powodu utraciliśmy któryś z zębów?

W takim wypadku jednym z możliwych rozwiązań jest wszczepienie implantów stomatologicznych.

Dzisiejsza implantologia pozwala na precyzyjne zrekonstruowanie brakującego uzębienia. Jest to możliwe bez konieczności szlifowania lub innego sposobu ingerencji w zęby znajdujące się w sąsiedztwie implantu.

Implant to niewielkich rozmiarów tytanowa śruba, która umieszczana jest w kości, zastępując korzeń zęba pacjenta. Warto podkreślić, że tytan jest materiałem biokompatybilnym, który jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest to rozwiązanie stałe, a do tego bardzo wygodne i praktyczne.  Na implancie montowana jest korona protetyczna, której odcień można dopasować do odcienia naturalnych zębów.

Bardzo dużą zaletą implantów stomatologicznych jest fakt, że zapobiegają resorpcji, czyli zaniku kości, jaka występuje w sytuacji utraty zęba. W przeciwieństwie do innych sposobów uzupełnienia uzębienia, wszczepione implanty dentystyczne zrastają się z kością, co skutecznie hamuje proces resorpcji.

Implanty do doskonały wybór dla osób, które chcą zachować estetykę oraz piękno naturalnego uśmiechu. Korony na implantach nie będą się odróżniać od Twoich naturalnych zębów. Dzisiejsza technika pozwala na to, aby wygląd implantów dentystycznych był w pełni dopasowany do kształtu oraz koloru pozostałej części naszego uzębienia.