Dla pacjenta

Opryszczka a wizyta u dentysty

„Mam na dzisiaj umówioną wizytę ale wyskoczyła mi opryszczka czy mogę przyjść na wizytę?”

To często zadawane pytanie przez Pacjentów.

Niestety opryszczka jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów stomatologicznych. Jest to niebezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla dentysty lub higienistki stomatologicznej.

Dlaczego opryszczka może być niebezpieczna dla zdrowia?
Istnieje ryzyko, że podczas zabiegu stomatologicznego może dojść do rozprzestrzeniania się bolesnych zmian na całą powierzchnię ust lub do przeniesienia wirusa w okolice nosa czy oka.
Dlatego pamiętajmy żeby nawet długo oczekiwaną wizytę przełożyć do czasu całkowitego wyleczenia opryszczki.

opryszczka

LECZENIE BIAŁYCH PLAMEK NA ZĘBACH - ICON

Podczas jednej wizyty bez borowania i bez znieczulania możliwe jest usunięcie białych plam ze szkliwa.

Jak to możliwe?

Oferujemy innowacyjną metodę leczenia ICON.  Pozwala ona na usunięcie białych plamek z powierzchni zęba oraz zahamowanie rozwoju próchnicy początkowej.

Infiltrant czyli bardzo płyna żywica, przenika do próchnicy szkliwa dzięki siłom kapilarnym i blokuje drogi dyfuzji do próchnicy kwasom kariogennym, zamykając początkową próchnicę w trudno dostępnych obszarach proksymalnych i powierzchniach gładkich zębów.

Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy. Icon, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa.

Palenie papierosów a jama ustna

Palenie papierosów ma szkodliwe działanie na cały nasz organizm. W dymie papierosowym znajduje się wiele trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Mimo wszystko wśród nas jest wciąż wiele palaczy nałogowych.

pal

Przypomnijmy jak niekorzystnie wpływa to na stan zdrowia w samej jamie ustnej:

  • Palenie sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego oraz powoduje powstawanie czarnego osadu na zębach
  • Zwiększa ryzyko powstawania choroby przyzębia
  • Powoduje nieprzyjemny zapach z ust
  • Dym tytoniowy powoduje powikłania i utrudnione gojenie się ran po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej
  • Wysuszenie błony śluzowej (większa podatność na mikrourazy)
  • Dolegliwości ze strony języka: uczucie pieczenia, nadmiernej suchości, a nawet ból.
  • Obniżenie odczuć smakowych spowodowane przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej
  • Powstawanie nowotworów 

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Tradycyjna szczoteczka jest w stanie oczyścić jedynie 60% powierzchni zęba. Dlatego tak ważne jest używanie dodatkowych produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Zaliczamy do nich:

nici dentystyczne

flossery

szczoteczki międzyzębowe (interdentalne)

wykałaczki dentystyczne

irygator stomatologiczny

Dlaczego warto nitkować zęby ?

Używanie nici dentystycznej pozwala na dokładne i bezpieczne oczyszczenie przestrzeni  międzyzębowych. Niestety sama szczoteczka do zębów (również elektryczna) nie jest w stanie doczyścić tych trudno dostępnych miejsc.

W przestrzeniach międzyzębowych bardzo często zalegają resztki pokarmów oraz płytka bakteryjna, która może powodować próchnicę, stan zapalny dziąseł oraz nieświeży oddech.

Aby temu zapobiec zaleca się codzienne używanie nici dentystycznych.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nici dentystycznych. Są to nici woskowane, w postaci taśmy, nici pęczniejące, nasączone fluorem, miętą, chloheksydyną, nici typu Superfloss (używanie przy aparatach ortodontycznych i mostach protetycznych) oraz flossery (czyli nici z wygodnym uchwytem). 

nd

Co to jest FLOSSER ?

page

 

FLOSSER co to takiego? Do czego służy?

Flosser jest to nitka dentystyczna umieszczona na specjalnym uchwycie, dzięki któremu nitkowanie jest o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Flosser to produkt do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Regularne nitkowanie tych trudno dostępnych miejsc zapobiega rozwojowi bakterii będących przyczyną próchnicy i chorób dziąseł.

Jeden Flosser wystarcza na jednorazowe wyczyszczenie wszystkich przestrzeni międzyzębowych.

Nie zapominaj o języku!

Nie zapominaj o języku !!

Myjesz zęby przynajmniej 2 razy dziennie, czyścisz przestrzenie międzyzębowe i używasz płukanki do ust?  Wydaje się, że kompleksowo dbasz o higienę jamy ustnej, a jednak niezupełnie …

Ważną kwestią jest także czyszczenie języka. Jest to prosta i szybka czynność, a jednak najczęściej o niej zapominamy!

Do tego celu najczęściej służy zwykła szczoteczka do zębów. Wystarczy odwrócić ją na drugą stronę  (większość szczoteczek wyposażona jest w specjalne wypustki czyszczące język). Należy pocierać nią powierzchnię języka od tyłu do przodu usuwając w ten sposób zanieczyszczenia.

Inną metodą, coraz bardziej powszechną, jest skrobaczka do języka. Dzięki niej możemy wyczyścić cała powierzchnię języka. Podobnie jak w przypadku szczoteczki, wykonujemy ruchy pionowe. Zazwyczaj zajmuje to kilka sekund i pomaga dokładnie usunąć osad z języka.

Uwaga! Pamiętajmy o tym, że zbyt dalekie włożenie skrobaczki lub szczoteczki może się skończyć odruchem wymiotnym. 

skro

 

skrob

Badanie stomatologiczne

Badanie stomatologiczne to bardzo istotna część profilaktyki stomatologicznej. Oprócz codziennej higieny jamy ustnej należy pamiętać o regularny wizytach w gabinecie stomatologicznym.
Badanie kontrolne należy wykonać co 6 miesięcy.
Podczas takiej wizyty lekarz dentysta zbada stan Twoich zębów i dziąseł oraz sprawdzi czy nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany.
Badania stomatologiczne dają możliwość wczesnego wykrycia próchnicy i zapobiegania długotrwałego i bolesnego leczenia.

badanie k

Podczas szczotkowania zębów krwawią mi dziąsła. Co z tym zrobić?

Jest to często zadawane pytanie przez Pacjentów. Zwykle przyczyną krwawienia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i obecność kamienia nazębnego. Niedokładne szczotkowanie zębów lub jego brak powoduje odkładanie się płytki bakteryjnej a to jest przyczyną zapalenia dziąseł.
Co zrobić?
Przede wszystkim rozpocząć od zmiany szczoteczki na miękką (z miękkim włosiem), zmienić technikę szczotkowania (nie szorować tylko „wymiatać”) i pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
Nie można zrezygnować ze szczotkowania zębów a używanie tylko płukanek do ust nie rozwiąże problemu! Najważniejsze jest mechaniczne oczyszczanie wszystkich 5 powierzchni zęba. Czasami nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z zapaleniem dziąseł. Może to świadczyć o obecności kamienienia nazębnego nad- i poddziąsłowego.
Jest to odpowiedni moment aby udać się do dentysty na wizytę kontrolną
Nie należy lekceważyć krwawiących dziąseł bo może to doprowadzić do dużo poważniejszy problemów. Nie leczone zapalnie dziąseł prowadzi do zapalenie przyzębia czyli parodontozy. Krwawiące dziąsła mogą też być spowodowanie chorobami ogólnoustrojowymi np. cukrzyca, choroby krwi, czasami obniżona odporność czy stres lub zmiany hormonalne np. podczas ciąży.

stan zapalny dziąsła

ZDJĘCIE PANTOMOGRAFICZNE

Często zdarza się, że Pacjent przed planowanym leczeniem, dostaje skierowanie od swojego stomatologa na wykonanie zdjęcia pantomoraficznego.

Zdjęcie pantograficzne

 

 

 

 

 

 

 Dlaczego?

Zdjęcie pantomogaficzne zwane również panoramicznym to zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów, również tych których nie widać w jamie ustnej. Pantomogram służy do ogólnej oceny stanu zdrowia zębów (próchnica, jakość obecnych wypełnień, stan przyzębia, jakość leczenia kanałowego).Takie specjalistyczne zdjęcie jest bardzo pomocne w planowanym leczeniu ortodontycznym, protetycznym, chirurgicznym i implantologicznym. Badanie RTG pozwala na wykrycie ognisk zapalnych nie dających żadnych objawów, ukrytych pozostałości zębów np. korzeń zęba po nieudanej ekstrakcji, złamania żuchwy, oraz torbieli a nawet nowotworów.  

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie wymaga od Pacjent specjalnego przygotowania. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonania pantomogramu jest ciąża. 

Stomatologiczna tomografia komputerowa

Nasz doktor przed zabiegiem implantacji analizuje tomografię komputerową Pacjenta.

Dlaczego?

Tomografia komputerowa to nic innego jak badanie radiologiczne, dzięki któremu uzyskujemy trójwymiarowy obraz badanych struktur kostnych. Inaczej mówiąc, dzięki precyzyjnemu obrazowaniu tomografii komputerowej otrzymujemy obraz 3D naszej żuchwy i szczęki. Lekarz dentysta dysponując takim badaniem może prawidłowo zaplanować nawet najbardziej skomplikowane zabiegi.

Tomografia komputerowa jest niezwykle ważnym narzędziem pracy przy planowaniu zabiegu implantacji. Trójwymiarowe wizualizacje dają możliwości zdobycia większej wiedzy na temat kształtu, grubości i twardości tkanki kostnej. Chirurg może bezpiecznie zaplanować cały zabieg, a następnie przenieść trójwymiarową pozycję implantu zębowego do ust Pacjenta, przy pomocy specjalnego szablonu. Dzięki temu zabieg implantacji jest bardziej przewidywalny, bezpieczniejszy przez co zmniejsza się ryzyko powikłań. Stomatologiczna tomografia komputerowa to skuteczna diagnoza Pacjenta przed zabiegiem implantologicznym oraz chirurgicznym.