Leczenie stomatologiczne w Opolu | co to jest próchnica

Leczenie stomatologiczne

Próchnica to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. W dzisiejszych czasach mówi się bardzo dużo o skutecznym zapobieganiu tej chorobie zębów. Oczywiście, dzięki postępowi współczesnej stomatologii mamy ku temu bardzo duże możliwości. Jednak czy na pewno wiemy z czym walczymy?

Mianem próchnicy określamy demineralizację oraz rozpuszczanie tkanek twardych zębów. Przyczyną tego są bakterie (głównie z rodziny paciorkowców), które, osadzając się na zębach, tworzą na nich płytkę nazębną, jaka powoduje powstawanie ubytków próchnicowych. Osadzaniu się bakterii sprzyja nie tylko podatność zęba, na którą nie mamy wpływu, ale także szereg nieprawidłowych przyzwyczajeń, do których możemy zaliczyć m.in. niewłaściwe mycie zębów oraz spożywanie pokarmów oraz napojów bogatych w cukry proste. Dlatego też tak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, które miejsca są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy, dzięki czemu będziemy mogli poświęcić im więcej uwagi podczas codziennego mycia zębów. Bakterie najczęściej osadzają się w trudno dostępnych miejscach, np. w bruzdach zębów, w miejscach styku dwóch zębów, przy szyjkach zębów oraz na korzeniach odsłoniętych na skutek paradontozy.

Objawy próchnicy

Jeśli próchnica zostanie wykryta we wczesnym stadium, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jej leczenie będzie krótkie oraz mało inwazyjne. Niestety, większość osób zgłasza się do stomatologa w momencie, kiedy próchnica zdążyła zaatakować miazgę zębową, a ząb wymaga leczenia kanałowego lub, w skrajnych przypadkach, ekstrakcji. Dlatego też warto nauczyć się rozpoznawać objawy towarzyszące próchnicy.

Pierwszą oznaką, że nasz ząb jest atakowany przez bakterie jest ciemniejsza plamka na zębie, która może zostać w pełni wyleczona przy pomocy zabiegu remineralizacji. Następnym etapem jest uszkodzenie szkliwa, które objawia się pojawieniem ubytku (uwaga! ubytek nie zawsze może być dostrzeżony gołym okiem). Wraz z rozwojem próchnicy pojawia się zapalenie, a chory ząb staje się bardziej wrażliwy. Kolejną z oznak rozwijania się próchnicy jest również ból, który jednak nie zawsze musi oznaczać, że w naszym zębie pojawił się ubytek.