Implanty stomatologiczne | etapy wszczepiania implantów

Implanty stomatologiczne

Współczesna stomatologia ułatwia posiadanie zdrowych i zadbanych zębów. To ważne, ponieważ piękny uśmiech pomaga pozbyć się kompleksów i podwyższyć poziom samooceny. Szczególnie problematyczne są braki w uzębieniu, które w obecnych czasach można w prosty sposób uzupełnić. W tym celu wszczepia się implanty zębowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, co znaczenie przekłada się na ich trwałość. Implant to niewielkich rozmiarów tytanowa śruba, która umieszczana jest w kości, zastępując korzeń zęba pacjenta. Warto podkreślić, że tytan jest materiałem biokompatybilnym, który jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm i nie wywołuje reakcji alergicznych. Sztuczny korzeń ma kolor tytanu, ale ponieważ znajduje się w kości, kolor zasadniczo nie ma znaczenia. Dużo więcej uwagi przywiązuje się do samego uzupełnienia, czyli korony protetycznej widocznej w ustach.

Wszczepienie implantu

Zakładanie implantów składa się z kilku etapów: wszczepienie implantu (część chirurgiczna), odsłonięcie implantów i założenie śruby gojącej, pobranie wycisków, wykonanie i umocowanie korony, czyli sztucznego zęba.

Pierwszy etap to zabieg chirurgiczny, który polega na wywierceniu w kości, a konkretnie w wyrostku zębodołowym, otworu, w celu wkręcenia implantu. Przed wszczepieniem implantu stomatologicznego wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Na tej podstawie lekarz ustala, czy ilość tkanki kostnej jest wystarczająca, aby móc wprowadzić implant. Wszczepienie implantu jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesne. Po zakończeniu dentysta sprawdza, czy jego pozycja jest stabilna i zaszywa ranę.

 

Śruba gojąca i umocowanie korony

W okresie gojenia następuje bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Trwa to około 3-4 miesięcy dla implantów w żuchwie lub 6 miesięcy dla implantów w szczęce. Czasami zdarza się, że niezbędne jest wykonanie dodatkowych zabiegów okołowszczepowych np. podniesienie dna zatoki szczękowej, regeneracja kości wtedy czas gojenia może się wydłużyć.  W drugim etapie następuje odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Jej celem jest ukształtowanie dziąsła tak aby wyglądało naturalnie wokół przyszłej korony protetycznej.

Po okresie regeneracji, trwającym 14 dni, lekarz pobiera wyciski i przekazuje je w ręce pracowni protetycznej. Tam wykonywana jest korona protetyczna – czyli korona, która swoim wyglądem przypomina naturalny ząb.

Ostatnim etapem jest zamocowanie sztucznego zęba na implancie.