Usuwanie kamienia nazębnego – skaling, piaskowanie, fluoryzacja

Podczas profesjonalnej higienizacji jamy ustnej dentysta oczyszcza zęby z kamienia nazębnego oraz wszelkich osadów.

Etapy higienizacji

  • Skaling– jest to zabieg polegający na mechanicznym oczyszczeniu powierzchni zębów z kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego, do którego dentysta używa skalera ultradźwiękowego lub ręcznych narzędzi.
  • Piaskowanie– Jest to proces polegający na usunięciu osadu nazębnego oraz wszelkich przebarwień z zębów powstałych po herbacie, kawie, papierosach oraz wskutek niedokładnego czyszczenia zębów. Podczas piaskowania, które wykonuje dentysta drobne ziarenka piasku stomatologicznego wraz z wodą są rozpylane pod ciśnieniem oczyszczając w ten sposób powierzchnie zębów. Zabieg jest bezbolesny, pozostawia po sobie uczucie czystości i gładkości.
  • Polerowanie– jest to bezbolesny i przyjemny zabieg, który polega na tym, że dentysta wygładza powierzchnię zębów podczas profesjonalnego oczyszczenia. Używa się do tego celu szczoteczek, gumeczek oraz pasty polerującej.
  • Fluoryzacja – dentysta pokrywa zęby preparatem z fluorem. To zabieg wzmacniający szkliwo zęba oraz zmniejszający nadwrażliwość zębów.

Warto pamiętać, że kamień nazębny to skupisko niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Pacjent nie jest w stanie sam usunąć twardej płytki bakteryjnej przy pomocy szczoteczki do zębów. W takim wypadku konieczna jest wizyta u higienistki stomatologicznej — dentysta używając profesjonalnych środków oraz urządzeń przeprowadzi kompleksowy zabieg. Jeżeli sama higienizacja nie wystarczy, aby przywrócić zębom piękny wygląd i bielszy odcień, zapraszamy na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, tj. wybielanie zębów.