Leczenie kanałowe pod mikroskopem – kiedy się je wykorzystuje

leczenie kanałowe

Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak konieczność ponownego leczenia uszkodzonego zęba albo jego ekstrakcji. Aby uniknąć takich sytuacji, dzisiejsza stomatologia wprowadza do leczenia endodontycznego nowoczesne metody, które zapewniają wysoką skuteczność prowadzonego leczenia. Jedną z nich jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Przypadki wykorzystania leczenia kanałowego pod mikroskopem

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który wymaga bardzo dużej precyzji koniecznej podczas czyszczenia oraz wypełniania poszczególnych kanałów zęba. Czasem zdarzają się takie sytuacje, w których zęby mają zakrzywione albo kanały, które trudno dostrzec przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.  Jeszcze do niedawna taka budowa zęba kwalifikowała go do ekstrakcji, jednak dzięki wykorzystaniu mikroskopu stomatolog ma możliwość dokładnego obejrzenia zęba w dużym powiększeniu (obecnie standardem są mikroskopy dające obraz 6-25 razy większy) oraz precyzyjnego opracowania nawet trudno dostępnych kanałów.

Niestandardowa budowa kanałów zęba to nie jedyny warunek, jaki może kwalifikować ząb do leczenia kanałowego pod mikroskopem. Zabiegi z wykorzystaniem tego nowoczesnego sprzętu wykonywane są również w sytuacjach, kiedy podczas leczenia dojdzie do złamania w kanale narzędzia stomatologicznego albo do uszkodzenia korzenia zęba. W takich wypadkach mikroskop wykorzystywany jest do szybkiego zlokalizowania ciała obcego lub powstałego ubytku.

Użycie mikroskopu konieczne jest także w momencie, kiedy ząb wymaga powtórnego leczenia kanałowego (nazywanego również rewizją). Taki zabieg konieczny jest w przypadkach, jeśli kanały zęba nie zostały dokładnie wyczyszczone lub szczelnie wypełnione oraz jeśli w kanale pozostał jakiś element narzędzia stomatologicznego.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym zapewnia precyzję w procesie opracowywania kanałów, co przekłada się również na czas wykonywania zabiegu. Kluczową zaletą jest jednak wysoka skuteczność, dzięki której stomatolodzy są w stanie uratować zęby, które w innym przypadku nadawałyby się do ekstrakcji.