Zapalenie miazgi zęba | przebieg leczenia kanałowego zębów

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, inaczej zwane również endodontycznym konieczne jest, kiedy niewyleczona próchnica doprowadza do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Rozmnażające się bakterie wywołują stan zapalny tej części zęba. Przy ostrym zapaleniu bóle są bardzo silne i mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.  Często uczucie bólu nasila się podczas jedzenia słodyczy lub picia bardzo gorących albo zimnych napojów. Zdarza się również, że na ich poziom ma wpływ także zmiana pozycji – nachylanie się czy kładzenie. Jeżeli nawet na tym etapie zaniechamy leczenia, zapalenie może stać się martwicą. Co więcej dalszy rozwój choroby prowadzić może do zgorzelu miazgi. Jest to stan, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego tkanego w żywym organizmie.

Jak przebiega leczenie kanałowe

Podczas leczenia kanałowego stomatolog usuwa zainfekowaną miazgę z kanału zębowego, po czym uzupełnia komory materiałem stabilizującym. Sami leczenie kanałowe zęba podzielone jest na kilka etapów. Pierwszym z nich jest prześwietlenie zęba. Wymagane jest po to, aby określić długość oraz kształt zęba. Pozwala ono również na rozpoznanie infekcji oraz tego, gdzie się rozprzestrzeniła. Następnie pacjent otrzymuje znieczulenie, po czym dentysta przechodzi do borowania i usunięcia miazgi. Ważne, żeby kanały zostały dobrze wypłukane i osuszone, tak aby nie pozostały tam żadne bakterie. Po oczyszczeniu zęba należy dokładnie zapełnić specjalistycznym materiałem, który zapobiega dalszym infekcjom. Czwartą czynnością jest wypełnienie zęba, czyli założenie plomby kosmetycznej.

Czy leczenie kanałowe boli?

Najbardziej przerażającą rzeczą dla osób, które muszą poddać się leczeniu kanałowemu jest owiany już legendą, okropny ból. Oczywiście nie jest to najprzyjemniejszy zabieg, jednakże większość działań przeprowadzana jest pod precyzyjnym znieczuleniem. Ponadto do leczenia wykorzystuje się najnowocześniejsze instrumenty stomatologiczne. Warto pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu i przez kilka kolejnych dni ząb może być bardziej wrażliwy. Dolegliwości można załagodzić środkami przeciwbólowymi.