Nowoczesne protezy | protezy stabilizowane na implantach

dentysta (8)

Bezzębie, czyli całkowity brak uzębienia lub jego znacznej części (bezzębie częściowe) dotyka co czwartą osobę powyżej 65 roku życia. Za główną przyczynę tego schorzenia uznaje się zaniedbanie leczenia próchnicy oraz zaawansowaną paradontozę. Warto pamiętać, że braki w uzębieniu są nie tylko problemem estetycznym. Niestety, ale ubytek nawet jednego zęba sprawia, że pozostałe tracą stabilność i zaczynają się przemieszczać. Co więcej z czasem rozwija się proces zaniku kości wyrostka zębodołowego, czyli dokładnie w tym miejscu, gdzie wcześniej korzeń łączył się z kością szczęki. Dodatkowo mogą pojawić się również problemy z mówieniem, ponieważ zęby, tak jak i język czy usta odpowiadają za prawidłowe  wypowiadanie głosek. W przypadku osób z całkowitym bezzębiem utrudnione jest wykonanie i użytkowanie protez całkowitych. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zastosowanie protez stabilizowanych na implantach stomatologicznych.

O protezach na implantach

Protezy na implantach to protezy częściowe lub całkowite, stabilizowane za pomocą implantów, które przywracają estetykę naturalnego uzębienia. Implanty w wyniku połączenia z kością za pomocą naturalnego procesu gojenia tworzą podstawę, na której stomatolog umieszcza za pomocą systemu locator, systemu na belce lub koron teleskopowych protezę zębową. System łączący uzależniony jest od indywidualnych warunków pola protetycznego. W ten sposób zamocowana proteza jest stabilniejsza, nie przesuwa się oraz nie ma możliwości ewentualnego wypadnięcia z ust np. podczas śmiania się. Pacjent odczuwa większy komfort użytkowania podczas żucia pokarmów.

Zalety leczenia bezzębia z użyciem protezy osadzonej na implantach

Protezy osadzone na implantach są najlepszym sposobem na przywrócenie estetyki naturalnego uzębienia. Ponadto implanty utrzymują gęstość i objętość kości szczęki oraz pomagają zachowywać naturalny i młody wygląd jamy ustnej i twarzy. Warto zaznaczyć, że ten typ protezy nie utrudnia mówienia i ułatwia utrzymywanie higieny jamy ustnej. Co więcej osadzenie protezy na mocnej podstawie, jaką są implanty zrośnięte z kością, umożliwia jedzenie wszystkich, nawet najtwardszych pokarmów.