Brak witamin to problem dla całego naszego organizmu

witamina D

Właściwa równowaga składników i substancji odżywczych, a także witamin i minerałów jest kluczem do zdrowego organizmu. Tyle się mówi o braku witaminy D, nazywanej również witaminą słońca, że powstaje pytanie, jaki wpływ jej niedobory mogą mieć na nasz organizm.

Jedno jest pewne, aby zęby były zdrowe i mocne niezbędne jest regularne odwiedzanie stomatologa, ale również właściwa dieta, higiena i zapewnienie sobie wszystkich witamin i składników odżywczych odpowiedzialnych za dobry stan kości i zębów. Jedną z takich witamin jest witamina D. Jej najlepszym i najbardziej naturalnym źródłem jest słońce, dlatego w krajach takich jak Polska może pojawić się problem z wystarczającym jej wchłanianiem. Jaki wpływ na zęby ma niedobór witaminy D w organizmie?

Witamina D- dlaczego jest taka ważna?

Witaminy przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są elementem budulcowym tkanek, krwi i kości. Większość z nich możemy uzupełnić w pożywieniu, ale niektóre tak jak witaminę D, najszybciej możemy pozyskać z zewnątrz. Znajdziemy ją co prawda również w rybach, kurzych jajach, żółtym serze i wątróbce, ale są to niewielkie ilości, które przy już występującym niedoborze mogą być niewystarczające. Trzeba pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór może być dla nas zgubny w skutkach. Nadmiar uzyskujemy poprzez zbyt intensywną suplementację, niedobór przez zbyt krótkie przebywanie na słońcu. To właśnie już 20-minutowa ekspozycja na słońce sprawia, że uzupełniamy niedobór witaminy D w organizmie. W sezonie letnim nie ma z tym problemu, jednak żyjemy w klimacie umiarkowanym i jesienią, zimą i wczesną wiosną nasz organizm może cierpieć z powodu niedoboru tego składnika. Szacuje się, że 90% polskiego społeczeństwa ma zbyt niski poziom tej witaminy we krwi. Główne objawy, jakie nam wtedy towarzyszą to bóle kostno-stawowe, choroby przyzębia, problemy z zasypianiem i jedzeniem. Ponieważ witamina D jest głównym budulcem naszych kości i zębów, ważne jest zapewnienie jej wystarczającej ilości dzieciom i osobom starszym. Brak tej witaminy powoduje zaburzenia w wykształcaniu się kości i zębów, prowadzi do krzywicy. U dzieci, którym brak witaminy D, zęby rosną nierówno, przybierają nieregularny kształt i źle wykształca się szkliwo. Osoby starsze częściej cierpią na osteoporozę i choroby przyzębia.

Witamina D a zdrowie zębów

U osoby dorosłej niedobór witaminy D poza problemami z kośćmi, układem krążenia i pogorszeniem pracy serca, może doprowadzić do chorób zębów i dziąseł. Choroba może dotknąć zarówno korzeń zęba, jak i kość w szczęce. Dochodzi do osłabienia zębów i rozwoju stanu zapalnego w dziąsłach, które podczas normalnego przeżuwania, zaciskania szczęki zaczynają krwawić, co może doprowadzić nawet do wypadania zębów. Brak witaminy D wpływa na mineralizację kości, również tych w szczęce, stąd problem z wypadaniem zębów, ale i szybszym rozwojem próchnicy, tworzeniem się wgłębień na powierzchni zęba i dziur w szkliwie. W przypadku zauważenia u siebie takich problemów konieczna jest wizyta u stomatologa, który oceni stan uzębienia oraz opracuje plan leczenia i mineralizacji szkliwa. Jest to ważne, gdyż w przypadku dużych braków w uzębieniu, brak witaminy D w organizmie może również niekorzystnie wpływać na proces wszczepienia implantów. Nie wrośnie on wystarczająco w kość szczęki.