Stop parodontozie - Poznaj sposoby walki z tą chorobą

Parodontoza

Parodontoza to choroba przyzębia, która niemal wszystkim kojarzy się z krwawiącymi dziąsłami, które prowadzą do rozchwiania zębów, a następnie ich utraty. Mimo że ponad 70% społeczeństwa zamieszkującego Polskę ma problem – choruje na parodontozę, wiedza na temat przyczyn tej przykrej dolegliwości, jak również metod jej leczenia, nadal jest niska. Właśnie niski poziom świadomości nie tylko naszych pacjentów, ale ogólnie Polaków skłonił nas do poruszenia tematu leczenia parodontozy na naszym blogu.

Czym właściwie jest paradontoza i kogo dotyczy?

Parodontozą nazywamy infekcję, która atakuje tkanki przyzębia. Infekcja ta może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. To drugie pod względem popularności schorzenie występujące w naszej populacji zaraz za próchnicą. Rozwijające się bakterie w wyniku błędów w codziennej higienie jamy ustnej lub nieprawidłowym szczotkowaniu zębów wyniszczają wszystkie tkanki od dziąsła po korzenie zębów. Tak jak wspominaliśmy problem parodontozy, dotyczy aż 70% społeczeństwa, a wśród osób po 40 roku życia problem parodontozy może dotyczyć nawet 90% populacji w wieku 40+.

Choroba ta jest niezwykle złożona i wbrew powszechnej opinii nie dotyka wyłącznie przyzębia. Dotyka ona również struktur otaczających i stabilizujących zęby, takich jak: cement korzeniowy, dziąsło, ozębna, kość wyrostka zębodołowego.

Przyczyny parodontozy – najskuteczniejszą metodą leczenia jest profilaktyka

Przyczyna parodontozy jest prozaiczna. To po prostu zaniedbania w szczotkowaniu zębów i ogólnie zła higiena jamy ustnej. Niekiedy do przyczyn chorób przyzębia zalicza się czynniki genetyczne, osłabiony układ odpornościowy, czy też nieprawidłowy skład śliny.

Początkiem choroby jest widoczny na koronach zębów miękki białożółty nalot. Powstaje on w wyniku namnażania się w jamie ustnej różnych drobnoustrojów. Powstała płytka nazębna wywołuje stan zapalny dziąseł i mikrouszkodzenia zębów. Gdy zła higiena zębów i jamy ustnej trwa dłuższy czas, płytka zmienia się w kamień nazębny. Kamień pogłębia rozwijający się stan zapalny i z czasem narusza system osadzenia zębów.

Żeby nie dopuścić zatem do rozwoju paradontozy, należy poddawać zęby regularnej kontroli. Konieczne jest również okresowe usuwanie kamienia nazębnego i przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej. Dobrej jakości szczoteczka do zębów to jednak nie wszystko. Należy nauczyć się właściwej metody czyszczenia zębów. Bezwzględnie do codziennych nawyków powinniśmy dorzucić nitkowanie zębów oraz stosowanie specjalnych płynów do płukania ust.

Jak przebiega proces leczenia parodontozy?

Leczenie parodontozy to długotrwały proces. W naszym gabinecie stawiamy przede wszystkim na usuwanie przyczyn danej dolegliwości, dlatego do procesu leczenia paradontozy zaliczamy również edukację pacjenta w obszarze zabiegów higienicznych:

  • usuwanie kamienia,

  • piaskowanie,

  • zabiegi w zakresie chirurgii stomatologicznej – odtwarzanie uszkodzonych tkanek,

  • wizyty kontrolne u specjalisty,

  • monitorowanie wszelkich zmian.

Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie leczenia gabinetowego z antybiotykoterapią. Ma to na celu wyeliminowanie zalegających bakterii. W zaawansowanej paradontozie konieczne jest przeprowadzenie regeneracji tkanek przyzębia zabiegami chirurgicznymi, takimi jak:

  • gingivektomia,

  • kiretaż,

  • operacja płatowa,

  • zabiegi korekty dziąsła i kości.

Reasumując leczenie, paradontozy jest możliwe, ale może być mało komfortowe i kosztowne. Dużo mniejszym obciążeniem dla pacjentów, jest pilnowanie właściwej higieny jamy ustnej. Podobnie jak profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym celem usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego i ocena stanu zębów. Profilaktyka to najskuteczniejsza z metod leczenia chorób zarówno przyzębia, jak i innych schorzeń związanych z jamą ustną.