Profesjonalne wybielanie zębów | bezpieczna stomatologia

Profesjonalne wybielanie zębów

Naturalny kolor zębów waha się od bieli, przez kość słoniową, po odcienie szaroniebieski i żółtobrunatne. Zdarza się również że kolory poszczególnych zębów mają różne zabarwienie. Na kolor zębów wpływają przede wszystkim geny, decydujące o mineralizacji tkanek, o ich składzie chemicznym, kolorze zębiny i grubości oraz odcieniu szkliwa. Oczywiście to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że na kolor zębów ma również wpływ nasza dieta, a szczególnie barwniki zawarte w herbacie, czerwonym winie, jagodach czy wiśniach, jak również nawyki, przede wszystkim palenie, przyjmowane leki i niestaranne mycie zębów. Wiele osób nie czuje się komfortowo, posiadając ciemne i przebarwione zęby – wpływa to na ich samoocenę i pewność siebie. W takim wypadku warto zdecydować się na zabieg wybielania zębów.

Wybielanie zębów lampą

Profesjonalne wybielanie zębów lampą jest zabiegiem prostym i bezpiecznym. Trwa ono około godziny. W jego przebiegu dentysta nanosi na zęby preparat wybielający, który zawiera 35% nadtlenku wodoru, a następnie naświetla zęby przy pomocy specjalnej lampy. Światło sprawia, że nadtlenek wodoru ulega utlenianiu z powierzchni zęba, a co za tym idzie widocznie rozjaśnia szkliwo. Aby efekt był zadowalający żel nakłada się trzykrotnie, a jedno naświetlanie trwa około piętnastu minut. Warto pamiętać, że wybielanie zębów lampą możliwe jest jedynie przy zachowaniu pewnych warunków dotyczących zarówno okresu przed, jak i po zabiegu. Przed przystąpieniem do rozjaśniania, należy wyleczyć wszystkie ubytki. Trzeba też pamiętać, że substancje oddziałujące wpływają tylko na żywą tkankę zęba. Procesowi nie poddadzą się zęby martwe, a także plomby.

Czy wybielanie niszczy zęby?

Niestety od lat pokutuje przekonanie, że wybielanie niszczy szkliwo zęba. Nie jest to prawdą, wybielanie nie osłabia struktury zębów, ani nie zwiększa podatności na próchnicę. Oczywiście może zdarzyć się, że bezpośrednio po zabiegu pacjent będzie odczuwał czasową nadwrażliwość zębów. Jeśli nie ustąpi ona w ciągu kilku godzin, można zacząć używać nowoczesnych past przeciwko nadwrażliwości.