Jakie rodzaje znieczuleń stomatologicznych możemy wyróżnić?

znieczulenie stomatologiczne

Znieczulenie stomatologiczne jest jednym z podstawowych kroków, które wykonuje dentysta, zanim przystąpi do wykonania zabiegu. Jak wiadomo, znieczulenie ma na celu zwalczenie bólu, jaki towarzyszy pacjentowi, któremu wykonuje się zabieg. Bez znieczulenia pacjent może bardzo ciężko znieść leczenie, a co więcej utrudniać pracę lekarzowi. Dlatego też stomatolodzy stosują różne typy znieczuleń, które gwarantują, że nawet długi i złożony zabieg nie będzie dla pacjenta ciężki.

Działanie znieczulenia dentystycznego

Wielu z nas nie wyobraża sobie leczenia dentystycznego bez znieczulenia. Jak bowiem wiadomo, jest to element, który znacznie wpływa na nasze samopoczucie w trakcie zabiegu, jak i po nim. Znieczulenie ma działanie czasowe, co oznacza, że po jego ustąpieniu pacjent może odczuwać dyskomfort związany z przeprowadzonym leczeniem. Znieczulenie stomatologiczne ma największe znaczenie w trakcie zabiegu, ponieważ blokuje kanał sodowy, który ma za zadanie przekazywać do mózgu informacje o bólu. Czas trwania znieczulenia zależy od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta, jednak szacuje się, że przestaje ono działać po około 2 godzinach.

Rodzaje znieczuleń dentystycznych

Wraz z rozwojem stomatologii, na rynku pojawiły się różne typy znieczuleń dentystycznych, które mają na celu uśmierzenie bólu, towarzyszącego pacjentom podczas różnego typu zabiegów. Dzięki owej różnorodności można w jak najlepszy sposób zapewnić pacjentom w różnym wieku komfort podczas leczenia.

Najczęściej wykorzystywanym typem znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe. Stomatolog wykonuje zastrzyk w dziąsło, najczęściej w okolice leczonego zęba, przez co pacjent traci czucie w dziąśle, języku oraz policzku. Dzięki temu nie odczuwa on bólu podczas zabiegu, jednak jest całkowicie świadomy.

Mniej inwazyjną metodą jest znieczulenie powierzchniowe, które polega na rozpyleniu specjalnej substancji znieczulającej lub też zaaplikowaniu żelu w okolicach leczonego miejsca. Jest to jednak znieczulenie o słabszym działaniu, przez co powinno być wykorzystywane wyłącznie do mało inwazyjnych zabiegów.

Znieczulenie komputerowe jest efektywnym, a zarazem najmniej bolesnym typem znieczulenia. Stomatolog aplikuje substancję przy pomocy specjalistycznego aplikatora, dzięki czemu nawet pacjenci wrażliwi na ból dobrze zniosą leczenie.

Za najsilniej działające uznaje się z kolei znieczulenie przewodowe, ponieważ aplikowane jest bezpośrednio w nerw zęba. Nie należy ono do najbardziej komfortowych, jednak jest najlepszym wyborem podczas długich i skomplikowanych zabiegów dentystycznych.