Kiedy konieczne jest usunięcie zęba | przebieg ekstrakcji

usunięcie zęba

Ekstrakcja oznacza usunięcie zęba, czyli zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Człowiek boryka się z bólem zębów od zamierzchłych czasów. Początkowo jedynym sposobem było usunięcie zepsutego zęba. Jeszcze kilka wieków temu zajmowali się tym cyrulicy bądź kowale. Postęp jaki poczyniła medycyna spowodował, że większość zębów można uratować, jednakże w niektórych przypadkach ekstrakcja jest nadal konieczna. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, zatem cała procedura przebiega niemal bezboleśnie. Jakkolwiek podawane środki nie powodują całkowitego zaniku czucia, zatem pacjent może czuć ucisk i rozpieranie w trakcie zabiegu.

Kiedy ekstrakcja jest konieczna

Zabieg ekstrakcji wykonuje się w ostateczności, kiedy nie ma możliwości uratowania zęba. Dzieje się tak w przypadku, gdy zęby są zniszczone przez próchnicę w zaawansowanym stopniu lub gdy dochodzi do zapalenia miazgi zębów mądrości. Kiedy pojawia się zapalanie miazgi w innych zębach pierwszym krokiem jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, kiedy nie ma takiej możliwości lub leczenie się nie uda ząb zostaje usunięty. Zęby czasem wyrywa się, w trakcie leczenia ortodontycznego, w przypadku, kiedy w szczęce nie ma wystarczająco dużo miejsca na prawidłowe rozstawienie uzębienia. Ekstrakcja wskazana jest także w przypadku skośnego lub podłużnego złamania korzenia zęba oraz powracającej infekcji ropne przyzębia.

Przebieg ekstrakcji

Pierwszym krokiem podczas ekstrakcji zęba jest dokładne znieczulenie tkanek, które go otaczają. Następnie stomatolog przy użyciu odpowiednich narzędzi zrywa więzadło okrężne, otaczające ząb. W drugim etapie używa kleszczy, aby zwichnąć zęby, dodajmy, że dla ułatwienia tego procesu stosuje się specjalne ruchy ekstrakcyjne, wynikające z anatomii i położenia danego zęba. Pozwala to na zerwanie ozębnej. W ostatnim etapie stomatolog prowadzi do rozchwiania zęba, co umożliwia jego swobodne wyciągnięcie z zębodołu. Po wyjęciu zębów dentysta oczyszcza zębodół.