Czym zajmuje się dziedzina stomatologii periodontologia?

stomatolog

Tajemniczo brzmiąca periodontologia jest działem stomatologii, zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób przyzębia i tkanek, otaczających ząb. Jej celem jest zapobieganie utracie zębów na skutek chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Jeśli w jamie ustanej powstaje stan zapalny i gromadzą się bakterie, wówczas dochodzi do dużych ubytków próchniczych i kamienia nazębnego. Powodują one nadmierne wydzielanie się kwasu, niebezpiecznego dla szkliwa.

Czego możemy zatem spodziewać się podczas wizyty periodontologicznej? Czym zajmuje się ta dziedzina stomatologii? Czy należy się jej obawiać? Przeczytaj nasz wpis, aby się przekonać. Periodontologia bez tajemnic.

Przychodzi pacjent do lekarza

Z naszej jamy ustnej dochodzi nieprzyjemny zapach? Odczuwamy większą niż dotychczas wrażliwość dziąseł na dotyk oraz na ciepło i zimno? To niechybny znak, że w najbliższym czasie będzie nas czekać wizyta u specjalisty. Innym objawem, który powinien skłonić nas do odwiedzenia stomatologa, to odsłonięcie szyjek zębowych.

Równie często choroby dziąseł wykrywa się podczas rutynowych kontroli stomatologicznych i przeglądów zębów.

Leczenie

Periodontologia leczy takie choroby, jak:

  • rozchwianie zębów
  • krwawienie dziąseł
  • odsłonięcie szyjki zębowej
  • kamień nazębny
  • paradontoza.

Aby uniknąć stresu, towarzyszącego nam na fotelu dentystycznym, warto wcześniej obeznać się ze sposobem leczenia peridontologicznego.

Zabieg zaczyna się od usunięcia kamienia nazębnego i osadu z zębów, czyli piaskowania oraz scalingu. Wtedy także wzmacnia się  szkliwo poprzez fluoryzację. Następnie regeneruje się kości oraz tkanki przyzębia. W szczególnie trudnych przypadkach zaleca się zabieg pogłębienia kieszeni dziąseł.

Kolejna faza leczenia to terapia zgryzu i leczenie protetyczne oraz zabiegi mikrochirurgii periodontologicznej.

Na szczęście nawrotom choroby można zapobiegać, przede wszystkim poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej, zdrowy styl życia, a także regularne i częste wizyty kontrolne.