Ruszające się zęby są bardzo niepokojącym objawem, którego nie wolno bagatelizować. Ruchy spowodowane są zazwyczaj osłabieniem korzeni zębów oraz tkanek otaczających ząb. Przyczyna problemu może leżeć w postępującej paradontozie, która nieleczona zwiększa ryzyko utraty uzębienia. Paradontoza to inaczej zapalenia przyzębia. Jest to choroba, która w skrajnych przypadkach prowadzi utraty zębów. Obok próchnicy to najpopularniejsza dolegliwość jamy ustnej. Jednym z czynników, który ma wpływ na rozwój schorzenia jest nieprawidłowe mycie zębów, prowadzące w rezultacie do powstawania osadu na zębach, co przyczynia się do pojawiania się kamienia. Bakterie istniejące w kamieniu nazębnym infekują dziąsła, co powoduje uszkodzenie tkanek i kości wokół zębów.
Leczenie ruchomości zębów
Chwiejący się ząb może przeszkadzać pacjentowi oraz wywoływać zaburzenia mowy i żucia, przez co usunięcie problemu staje się naglące. Jeśli problem narasta, stomatolog może podjąć kroki, mające zniwelować ruchomość. Leczenie ruchliwości zębów rozpoczyna się od ustalenia przyczyny. Najczęściej przyczyną jest wspomniana we wstępie parodontoza lub próchnica. Stomatolog po określeniu, dlaczego zęby się chwieją podejmuje leczenia. Jego celem jest wzmocnienie struktury zęba lub tkanek, które go otaczają. Ma to prowadzić do utrzymania zęba w nieruchomej pozycji.
Zadbaj o zęby w domu
Należy pamiętać, że w przypadku zdrowia zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zainwestować we właściwą higienę zębów. Można skonsultować ze stomatologiem jakie kroki należy podjąć, aby zabezpieczyć nasze zęby. Oczywiście rozwiązaniem jest regularne szczotkowanie i nitkowanie. Szczotkowanie zapobiega formowaniu się kamienia nazębnego, a nitkowanie eliminuje resztki żywności uwięzione między zębami. Ważne są również regularne wizyty u dentysty i higienizacja zębów. Warto również podkreślić, że stomatolog jest w stanie wykryć oznaki paradontozy już na wczesnym etapie. Pozwala to na odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia i pielęgnacji.